Dažniausios bėgimo klaidos ir patarimai kaip jas spręsti

Ar žinote, kad tai kaip bėgate gali parodyti galimas Jūsų judamojo aparato problemas?

Begimo problemosPateikiame kelias dažniausias bėgimo klaidas (vaizdai iš kairės į dešinę):
1. Bėgant keliai linksta į vidų – tai gali sukelti kelio (patelofemoralinis skausmo sindromas), išorinės šliaunies pusės bei klubo skausmus (klubinės blauzdos juostos trinties sindromas).
2. Per didelis pėdos kritimas link vidinio skliauto (pronacija) – gali sukelti kelio, pėdos skausmus (patelofemoralinis skausmo sindromas, plantarinis fasciitas), skausmus kulno-blauzdos srityje (Achilo sausgyslės uždegimas).
3. Klubo nusileidimas priešingai statomai kojai – gali sukelti kelio, klubo skausmus (patelofemoralinis skausmo sindromas, klubinės blauzdos juostos trinties sindromas), nugaros raumenų įtampą ir nevienodą stuburo apkrovimą.
4. Kulno smūgiavimas bėgant (per didelis žingsnis) – blauzdos skausmus (antkaulio pažeidimas) ir net kojų stresinius lūžius. Taip pat tai sudaro padidintą apkrovą visam judamajam aparatui.

Sprendžiant dažniausiai daromas bėgimo klaidas labai svarbu specialisto-kineziterapeuto ištyrimas ir tikslios problemos nustatymas. Kineziterapeuto konsultacija visada rekomenduojama, tačiau gerinant savo bėgimo formą ir gydant judamojo aparato problemas galite nemažai padaryti patys. Štai keli patarimai, kurie leis prisidėti prie anksčiau minėtų problemų sprendimo ar palengvinimo:

post1. Keliai sukasi ir krenta į vidų – bėgdami aktyviai galvokite apie žingsnio korekciją („spauskite“ kelius į išorę) ir sudarykite gerą nervo-raumens ryšį bei įjunkite į darbą sėdmenis. Šiai problemai spręsti būtina stiprinti sėdmens, liemens bei keturgalvio raumenis, tai galite daryti atlikdami įtūpstus žengiant atgal. Atlikdami šį pratimą nuolat kontroliuokite kelio padėtį, sukdami jį į išorę. (1 pav.)
2. Pėdos kritimas į vidinio skliauto pusę – bėgant stenkitės atsispirti pėdos nykščiu ir išlaikyti kelius tiesiai prieš pėdas. Taip pat galite atlikti pėdos skliauto raumenų stiprinimo pratimus ir švytuoklinius judesius stovint ant vienos kojos ir bandydami išlaikyti pusiausvyrą (2 pav.).
3. Svyrantis žemyn klubas – sustiprinkite šoninius liemens ir sėdmens raumenis, atlikdami klubo nuleidimą ir pakėlimą stovint priešinga koja ant pakylos. Taip pat galite pasimokyti bėgti tiesia linija, stengiantis išlaikyti abi kojas tiesiai ant linijos (3 pav.).
4. Kulno smūgiavimas bėgant – svarbu atkreipti dėmesį į bėgimo techniką – sumažinkite žingsnio ilgį ir pabandykite padidinti žingsnių dažnį. Taip pat galite pabandyti, bėgant kiek palenkti viršutinę kūno dalį į priekį ir statyti koją ant pėdos priekinės-vidurinės dalies. Papildomai galite sustiprinti sėdmenų ir blauzdų raumenis.

 

 

FTC