Petys yra pats judriausias kūno sąnarys, tačiau didelis mobilumas ir lankstumas lemia tai, kad šis kūno vieta gali būti lengvai pažeidžiama. Remiantis gyventojų apklausomis, peties skausmas pasireiškia 18-26% suaugusiųjų, todėl tai yra vienas iš labiausiai paplitusių skausmo sindromų. Šio sąnario skausmams įtakos gali turėti:

  • Paciento profesija
  • Sporto šaka
  • Nuolat pasikartojantys rankos judesiai
  • Laikysena
  • Raumenų silpnumas
  • Nuolatinė raumenų įtampa
  • Sąnario nestabilumas
  • Nusidėvėjimas (degeneracija)
  • Patirta trauma

 

Tiriant peties sąnario problemą, būtina įsivertinti kaklinę stuburo dalį. Skausmas iš kaklo gali keliauti nugarine kaklo dalimi, palei mentes ar į ranką. Skausmą galite jausti tiek judindami petį, tiek nuolat. Skausmingi pojūčiai būna laikini arba tęsiasi ilgai. Problemai trunkant ilgiau nei 3 mėnesius, būtina kreiptis į specialistą.

 

Dauguma peties problemų skirstomos į kelias pagrindines kategorijas:

• Bursitas
• Sausgyslių uždegimas arba sausgyslės įplyšimas
• Nestabilumas ir išnirimas
• Artritas
• Lūžis

 

Peties sąnario bursitas

Bursa – tepalinis maišelis, esantis tarp rotatorių manžetės (smulkūs žastikaulio galvą rotuojantys raumenys) ir mentės ataugos (akromiono). Šis maišelis mažina judesių metu atsiradusią trintį tarp sąnario struktūrų. Per didelė ar nuolatinė rankos apkrova gali sukelti bursos uždegimą ir patinimą. Tuomet gali išsivystyti peties sąnario bursitas.
Bursitas dažnai atsiranda kartu su rotatorių manžetės sausgyslių tendinitu. Peties sąnaryje esantys audiniai gali būti paveikti uždegimo ir skausmingi. Daugybė kasdienių darbų gali tapti skausmingi ir apsunkinti pvz: plaukų šukavimas, apsirengimas.

 

bursitas

 

Tendinitas

Tendinitas yra sausgyslės, kuri pritvirtina raumenį prie kaulo, uždegimas ar sudirginimas. Būklė sukelia skausmą ir jautrumą sąnaryje. Ranką rotuojančių raumenų manžetę sudaro 4 maži, giliai esantys raumenys ir jų sausgyslės, kurios apima žastikaulio kaulą ir laiko jį sąnario duobėje. Dėl šių smulkių raumenų peties sąnarys gali atlikti didelės amplitudės judesius ir kartu išlikti stabilus.

 

Rotatorių manžetės tendinitas skirstomas į 2 tipus:
1. Ūmus tendinitas. Per dažnas kamuoliuko metimas ar kita veikla, kurios metu veiksmai atliekami virš galvos, gali sukelti ūmų tendinitą.
2. Lėtinis tendinitas. Degeneracinės ligos, tokios kaip artritas ar nuolatinės mikrotraumos, gali sukelti lėtinį tendinitą.

 

tendinitas

 

Sausgyslių plyšimai

Sausgyslių įplyšimas gali atsirasti dėl ūmaus pažeidimo ar degeneracinių sausgyslės pakitimų (vyresnis amžius, ilgalaikis perdėtas sąnario apkrovimas ir susidėvėjimas). Šie plyšimai gali būti daliniai arba pilni. Rotatorių manžetės ir bicepso sausgyslės sužalojimai yra vieni iš dažniausiai nutinkančių pažeidimų.

Peties sąnario nestabilumas ir išnirimas

Pečių nestabilumas atsiranda, kai žastikaulio galva yra išstumiama iš peties gūžduobės. Tai gali nutikti dėl staigaus sužalojimo ar dėl dažnai pasikartojančių judesių.

 

Pečių išnirimai gali būti daliniai arba pilni. Dalinio išnirimo metu (subliuksacija) žastikaulio galva iš dalies išnyra iš sąnario gūžduobės. Pilnas išnirimas (liuksacija) reiškia, kad žastikaulio galva išnyra iš sąnario gūžduobės, tokiu atveju dažniausiai reikalinga operacija.

 

Kai raiščiai, sausgyslės ir raumenys aplink petį tampa laisvesni ar įplyšę, dislokacijos gali įvykti vis dažniau. Pasikartojantys daliniai ar pilni išnirimai, sukelia skausmą ir nestabilumą, kai pakeliate arba atitraukiate ranką nuo kūno. Dėl pakartotinių subliuksacijų ar dislokacijų epizodų padidėja sąnario artrito išsivystymo rizika.

 

peties-sanario-isnirimas

 

Artritas

Pečių skausmas taip pat gali atsirasti dėl artrito. Dažniausias peties artrito tipas yra osteoartritas, dar žinoma kaip “susidėvėjimo” artritas. Tokie simptomai kaip patinimas, skausmas ir sustingimas paprastai prasideda sulaukus vidutinio amžiaus. Peties sąnario osteoartritas vystosi lėtai, o jo sukeliamas skausmas laikui bėgant sustiprėja.

 
Osteoartritas gali būti susijęs su sportu, traumomis, lėtiniu nusidėvėjimu. Kiti artrito tipai gali būti susiję su rotatorių manžetės įplyšimais, infekcijomis ar sąnario uždegimu.
Esant tokiai būklei žmonės dažnai vengia rankos judesių, norėdami sumažinti artrito sukeliamą skausmą. Tai gali sukelti sąnario minkštųjų audinių sustingimą, formuojasi sąnario kontraktūros. Dėl šios priežasties judesiai darosi dar labiau skausmingi ir apriboti.

 

peties-sanario-artritas

 

Lūžiai

Pieties sąnario regione dažniausiai pažeidžiami raktikaulis, žastikaulis ir mentė. Vyresnio amžiaus pacientams šios srities lūžiai daugeliu atvejų įvyksta dėl padidėjusios kritimo rizikos. Jaunesniems pacientams lūžius dažnai sukelia didelės išorinės jėgos, pavyzdžiui, dėl motorinės transporto priemonės avarijos ar kontaktinės sporto traumos. Lūžiai sukelia stiprų skausmą, patinimą ir kraujosruvas apie petį.

 

peties-sanario-luzis

 

Ką daryti atsiradus peties sąnario skausmui?

Pajutę nestiprų skausmą, leiskite peties sąnariui pailsėti, papildomai jo neapkraukite, venkite skausmą provokuojančių judesių, padėčių, veiklų. Vėliau palaipsniui grįžkite į skausmą sukėlusią veiklą. Jeigu skausmingi pojūčiai nemažėja ar tęsiasi ilgiau nei mėnesį, būtina kreiptis į specialistą. Jei nebuvo ūmios traumos neskubėkite daryti radiologinių tyrimų (rentgenas, MRT). Šie tyrimai parodo anatominius pokyčius ir yra tik papildymas prie pagrindinio ištyrimo, kuris vyksta konsultacijos metu.

FTC